Ai ajuns aici pentru că îți pasă. Îți mulțumim!
Ajută-ne să facem BINELE în continuare.

Redirecționează 3.5% din impozit
către Asociația SNK.
De ce să redirecționezi 3,5% către Asociația SNK
Gesturile de bunătate contează când construim comunități unite.
Alături de tine, cultivăm grija pentru ceilalți și mediu,
prin acțiuni concrete.
  • 2023 în acțiuni
    Ce-am realizat în 2023 cu implicarea susținătorilor, sponsorilor și partenerilor.
  • Un spațiu divers și inclusiv
    În 2023, Seneca Anticafe a găzduit 235 de evenimente culturale dedicate adulților și copiilor (expoziții, lansări de carte, ateliere, târguri de carte, conferințe).
  • Integrarea culturală a copiilor ucraineni din România
    În 2023, am donat 570 de kituri de materiale didactice și 3770 manuale, cu sprijinul partenerilor noștri.
  • Educație ecologică accesibilă tuturor
    Seneca Ecologos a lansat primul curs online pe propria platformă educațională: cursuri.ecologos.ro.
  • Un loc de întâlnire comunitar
    În 2023, la Seneca Anticafe s-au întâmplat 403 evenimente în folosul comunității (cursuri, ateliere, sesiuni de consultanță juridică).
  • Grija pentru #BUNICIINOȘTRI
    Asociația SNK poartă de grijă la 300 de vârstnici singuri, cu ajutorul a 90 de voluntari din 53 de localități. În 2023 am pregătit și livrat 1230 sacoșe cu alimente și produse de igienă.
  • Oportunități noi
    Ne-am lărgit echipa cu 5 colegi din Ucraina.
  • Bursele SNK
    Am ajuns la a treizecea ediție a cursurilor gratuite de limba română pentru refugiații din Ucraina.
  • Fabula - noua colecție bilingvă a Editurii Seneca, dedicată copiilor
    Am tipărit și distribuit trei povești filosofice, cu ilustrațiile artistei Olga Grebennik.
  • Stoicism cu impact minim asupra mediului
    Editura Seneca, prima editură verde din România, publică filosofie practică și ecologie, pe hârtie reciclată, cu cerneluri nepoluante.
Cum redirecționezi?
E ușor să te implici.
Simplu și rapid, fără să te deplasezi.
Poți depune formularul online sau îl poți imprima.
Completezi formularul și ni-l trimiți. Noi îl depunem în locul tău.
Dacă alegi varianta imprimată, trimite formularul completat până la 20 mai 2024, prin una din metodele de mai jos:
1
la Seneca Anticafe, direct sau prin poștă (Str. Arh. Ion Mincu nr.1, Sector 1, București);
2
la Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice de care aparții, direct la registratură sau prin poștă, conform adresei din cartea de identitate (lista cu adrese);
3
online, prin serviciul ANAF Spatiul Privat Virtual, dacă ai semnătură electronică.